Cüneyt Uzunlar

Cüneyt Uzunlar 1968 yılında İstanbul’da doğdu. 1982’de lise yıllarında tiyatroya başladı. Aynı yıllarında Tevfik Gelenbe tiyatrosu’nda oyunculuk ve sokaklarda tiyatro yaptı. Kısa bir müddet Kadıköy Belediye Konservaturarı’nda okudu. MSÜ Konservatuar’ından 1989’da mezun oldu.

Konservatuar sürecinde Oğuz Aral’la pandomim-hareket eğitimi üzerine çalışmalarda bulundu ve öğretmenlik yaptı. Pera Güzel Sanatlar’da uzun yıllar boyunca oyunculuk, pandomim, hareket, sahne dövüşü, akrobasi dersleri verdi. Pera Pandomim Tiyatrosu’nu kurdu. MÜ edebiyat fakültesi, İÜ konservatuarı’nda ve özel tiyatrolarda oyunculuk, pandomim, beden atölyeleri gerçekleştirdi.

Tiyatro Stüdyosu, Bilsak Tiyatro Atölyesi, Dostlar Tiyatrosu, Oyun Atölyesi gibi tiyatrolarda çalıştı. Bir yandan da sokaklarda, meydanlarda pandomim ve bedene dayalı performanslar sergiledi. Dizi ve Sinema filmlerinde oyuncu; Açık Radyo ve Yapı Radyo’da programcı olarak çalıştı.

Karınca Kapanı sinema filminin senaryosunu yazdı ve filmin oyunculuğunu üstlendi. Sombahar, Şiir Oku, Üç Nokta, Çevrimdışı İstanbul gibi çeşitli edebiyat dergilerinde şiirleri ve denemeleri yayımlandı. Katiller Komitası, Enkidû, Oyunculuk Atlası ve Geyikli Dağ yayımlanmış kitapları arasındadır.

Okmeydanı, Yenibosna, Sulukule, Cibali gibi mahalle evlerinde, Büyükada Taş Mektep’te, deprem sonrası Antakya Samandağ köy ve mahallelerinde masal atölyeleri gerçekleştirdi. Halen “moderen meddah” olarak tanımladığı Merdâne adlı oyununu çeşitli sahnelerde, düzenli olarak Karmadrama Sahne’de, şenliklerde, açık alanlarda oynamaktadır.

İletişim

Gümüşsuyu Mah. Osmanlı Sokak No: 18 İç Kapı No: 6 Beyoğlu / İSTANBUL

(0212) 252 52 32

(0552) 354 52 32

info@gmrakademi.com

Sosyal Medya