Selen Korad Birkiye

1966’da Ankara’da doğdu. ODTÜ Sosyoloji bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden pedagoji formasyonunu aldı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümünde tamamladı. 2013’te doçent ünvanı aldı. Pek çok üniversitede drama ve dramaturji dersleri verdi. Deki yayınlarından “Çağdaş Tiyatroda Kültürlerarası Sahneleme”(2008) ve MSGSÜ yayınlarından “İşletmek yada İşletememek İşte Bütün Mesele Bu: Tiyatro, Opera, Bale, Dans, Festival, Kültür Merkezi Yönetimi İçin Bir Rehber”(2013) adlı kitapları yayımlandı.

1990 yılında girdiği Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştı.

1995’te aynı görevle İstanbul Devlet Tiyatrosu’na geldikten bir müddet sonra, dramaturg olarak çalışmaya başladı. Başta Devlet Tiyatroları olmak üzere pek çok tiyatroda otuzdan fazla oyunda prodüksiyon dramaturgluğu yaptı. 2013’te İsmet Küntay En İyi Dramaturg ve 2018 Anadolu Tiyatro Ödülleri Yaşam Boyu Başarı ödüllerine layık görüldü.

Oyun Çevirileri: Henry Beissel’in “Inuk ve Güneş”, Peter Stone and Jule Styne’in “Bazıları Sıcak Sever”; Nick Dear’in “Frankenstein”,  Mel Brooks ve Thomas Meehan’ın “Prodüktörler”, Friedrich Dürrenmatt’ın “Yaşlı Hanımın Ziyareti”.

Oyunu: Ay Şehzade’nin Şahane Maceraları (Karışık Teknik Kukla/Çocuk oyunu)

İletişim

Gümüşsuyu Mah. Osmanlı Sokak No: 18 İç Kapı No: 6 Beyoğlu / İSTANBUL

(0212) 252 52 32

(0552) 354 52 32

info@gmrakademi.com

Sosyal Medya